Peninsúla de Setúbal

250136_10150185856752455_3137932_n

vinice na poloostrově Setúbal chráněné pohořím

Poloostrov Setúbal leží na levém břehu řeky Tejo jižně od Lisabonu. Poloostrov je spojen s hlavním městem dvěma mosty – most Vasco de Gama a most 25th de Abril. Tento vinařský region leží v pobřežní části správní oblasti Alentejo. Převážnou část regionu tvoří nížiny. Výjimkou je pohoří Serra da Arrábida. Půda je v Setúbalu převážně písčitá. Úzký pás hor se táhne také podél pobřeží směrem na jih. Zde je půda převážně vápencovitá či jílovitá. Právě svahy pohoří Serra da Arrábida jsou osázeny odrůdou, která proslavila zdejší vinohradnictví, Moscatel de Setúbal. Z této odrůdy se vyrábí i stejnojmenné dezertní dolihované víno.

Setúbal je charakteristický středomořským klima, pro které jsou typická horká a suchá léta a mírné deštivé zimy. Vinice v pohoří Arrábida jsou ve vyšší nadmořské výšce, proto je zdejší klima o něco chladnější. Vinice jsou chráněny pohořím před vlivem Atlantského oceánu. Regionální setúbalská vína nyní nesou označení Península de Setúbal (dříve nesla označení „Terras do Sado“ podle stejnojmenné řeky, která protéká tímto regionem). Region zahrnuje dva sub-regiony: Palmela a Setúbal. Sub-region Setúbal je známý především produkcí dolihovaných (fortifikovaných) vín Moscatel de Setúbal s obsahem alkoholu okolo 18%. Hlavní odrůdou je Moscatel de Alexandria. Pokud dezertní víno obsahuje alespoň 85% odrůdy Moscatel, pak může na své etiketě nést označení Moscatel de Setúbal. Víno tohoto typu je sladké, velmi aromatické, s tóny kandovaného pomeranče, rozinek a ořechů.

58277_422578627454_3705985_n

jeden z nejlepších Moscatelů vyrábí na poloostrově rodinná firma José Mária da Fonseca

Vína z oblasti Palmela jsou převážně vyráběna z pozdně dozrávající odrůdy Castelão (lokálně známá pod názvem Periquita). Této odrůdě se výborně daří v horké písčité půdě, která je typická pro region Palmela. Často se mísí s dalšími odrůdami jako jsou Touriga Nacional, Trincadeira, Arragonez. Mísí se i s mezinárodně pěstovanými odrůdami Syrah, Cabernet a Merlot. Z bílých odrůd jsou zde zastoupeny Muscat, Arinto a Fernao Pires zároveň tu nalezneme i mezinárodní odrůdy Chardonnay a Sauvignon Blanc.

Zdejší vína jsou temně červená, plná, vyvážená s aromatickým nádechem višní. V tomto regionu lze nalézt zajímavá vína z menších vinařství. Oblast není světově proslulá jako například Douro, proto jsou ceny zdejších vín velmi příznivé i přes jejich vysokou kvalitu. Zajímavostí je, že v 19. století byla v regionu největší souvislá vinice na světě. 4 000 ha vinice patřilo jedinému majiteli. 

320371_10151021513317455_163759700_n

sběr hroznů – Setúbal

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.