Nejkrásnější pláže

pláž Marinha (Algarve)

pláž Marinha (Algarve)

Portugalsko, ač zatím není běžnou dovolenkovou destinací českých turistů, je rájem pro milovníky pláží a plážových aktivit, například surfování. Vybírat se dá z více než 965 km převážně písčitých pláží. Portugalské pláže jsou velmi různorodé, ať už svým vzhledem či aktivitami, které jednotlivé pláže nabízí. Mezi nejkrásnější a nejvyhledávanější pláže patří pláže na jihu Portugalska na  Algarve a v okolí Lisabonu.

Pláže Algarve

Turisty nejvíce navštěvovanou oblastí během letních měsíců je bez pochyb Algarve na jihu Portugalska. V Algarve panuje mírné středozemní klima a voda je tu nejteplejší z celého Portugalska. Pro Algarve jsou typické dlouhé písčité pláže, ale výjimkou nejsou i skryté malebné pláže mezi ostrými skalisky. Krásné pláže lze najít kolem města Albufeira, například pláž Galé nebo městská pláž Albufeira. Za návštěvu stojí také pláže u mysu Sagres. Pláže mezi městy Lagos a Faro bývají během letních měsíců často přeplněné, a to především proto, že je sem situována většina hotelů a kempů v Algarve. Mapu pláží na Algarve naleznete zde.

Mezi 10 nejlepších pláží v Algarve patří:

1.Praia da Marinha (Benagil/Carvoeiro) – oceněna zlatou vlajkou, izolovaná překrásná pláž

Albufeira Algarve

Albufeira Algarve

Algarve Sagres

Algarve Sagres


2.Dona Ana
 (Lagos) – populární pláž často zobrazovaná na pohlednicích z Algarve

pláž dos Barcos (Algarve)

pláž dos Barcos (Algarve)

3.Ilha de Tavira (Tavira) – dlouhá písčitá pláž, skvělá k relaxaci a opalování, je však také vhodná pro nadšence vodních sportů

4.Praia dos Barcos (Albufeira) – nesmírně populární pláž charakteristická barevnými rybářskými loděmi

5.Praia da Rocha (Portimăo) – rozlehlá velmi populární pláž pokrytá zlatým pískem

6.Săo Rafael (Albufeira) – populární pláž s mělkou vodou a jemným pískem

7.Meia Praia (Lagos) – jedna z nejdelších pláží v Algarve, ideální pro opalování i vodní aktivity

8.Praia da Oura (Albufeira) – populární pláž se žlutými pískovcovými oblázky

9.Praia de Vale do Lobo (Vale do Lobo) – písčitá pláž v blízkosti luxusních resortů

10.Praia de Odeceixe (Odeceixe) – překrásná, před turisty ale částečně skrytá pláž

Algarve

Algarve

pláž praia Grande

pláž praia Grande

 

Pláže Lisabonu a okolí

I v blízkosti hlavního města Portugalska Lisabonu lze nalézt řadu krásných převážně písčitých pláží. Přesto, že voda zde není tak teplá jako na jihu v Algarve, jsou zdejší pláže velmi oblíbené. Mnoho lisabonských pláží se totiž pyšní modrou vlajkou značící nejvyšší kvalitu pláže. Obyvatelé Lisabonu navštěvují tyto pláže především o víkendech, či pokud mají nějaký ten volný čas po práci. Na většinu pláží jim cesta zabere maximálně hodinu času. Vlakem se z lisabonského nádraží Cais do Sodré dostanete na pěkné městské pláže. Poslední zastávkou toho příměstského vlaku je městečko Cascais. Pláže Praia da Conceição a Praia da Rainha jsou v docházkové vzdálenosti od nádraží. Cestou vlakem na Cascais můžeme vystoupit například na zastávkách Estoril nebo Carcavelos, kde jsou další pěkné městské pláže. Cesta na Cascais zabere přibližně 50 minut. Pozor ale ne všechny vlaky zastavují na každé zastávce.

Praia do Guincho

Praia do Guincho

 

P1010138

kola k zapůjčení zdarma

Pokud nebude chtít odpočívat na městských plážích, které bývají především o víkendech a o prázdninách přeplněné, můžete si přivstat a zdarma si zapůjčit jízdní kola. Půjčovny se nachází ve městě Cascais u nádraží a u pevnosti. Kola se půjčují na jeden den a večer se musí vrátit. Pro zapůjčení kola je nutné s sebou mít průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo pas). Vzhledem k omezenému počtu kol doporučujeme brzký příchod do půjčovny. Po zapůjčení se vydejte za město podél pobřeží. Cestou jsou k vidění nádherné útesy a na konci této cyklostezky narazíte na překrásnou pláž praia do Guincho. Je to písčitá pláž oblíbená hlavně u surfařů. Odsud se již silnice začíná zvedat, a pokud byste pokračovali dál, dojedete na nejzápadnější cíp Portugalska Cabo da Roca. Tuto trasu lze vzhledem ke kvalitám a možnostem zapůjčených kol a náročnosti terénu doporučit spíš zdatným sportovcům.

Costa da Caparica (Lisbon)

Costa da Caparica (Lisbon)

Pokud netoužíte po městských plážích, doporučujeme vyrazit na nádhernou písčitou pláž Costa da Caparica na protějším břehu od Lisabonu. Na tuto pláž se dostanete buď přímým autobusem ze stanice Praca da Espanha, nebo můžete využít lodní dopravu z přístavu Cais do Sodre. Lodí se dostanete na druhý břeh – zastávka Cacilhas. Odtud pak musíte pokračovat autobusem na Costa da Caparica. Z autobusového nádraží se dostanete skrz město na krásné dlouhé písčité pláže, které jsou lemovány množstvím barů. Tyto pláže se táhnou několik kilometrů daleko a tak nejsou téměř nikdy přeplněné. Oceán je v těchto místech často rozbouřený a i vzhledem k silným proudům se doporučuje dodržovat bezpečnou vzdálenost od pobřeží.

 

Mezi 10 nejlepších pláží v okolí Lisabonu patří:

Portinho da Arrábida – pláž s nepochybně nejčistší vodou v okolí Lisabonu

Guincho – pravděpodobně nejkrásnější pláž v okolí Lisabonu, není přelidněná a v oblibě ji mají hlavně surfaři

Setúbal Troia2

Setúbal Troia

Meco –  nejklidnější pláž v blízkosti Lisabonu

Troia –  skrytá a díky tomu často poloprázdná pláž s bílým pískem naproti městu Setúbal, na niž se dostanete trajektem z města Setúbal

Adraga – překrásná přírodní písečná pláž

Praia da Cabana do Pescador – Costa da Caparica, pláž nebývá přeplněná a nabízí skvělé plážové bary

Tamariz – pláž v blízkosti Lisabonu, zastávka městského vlaku Estoril, dominantou zdejší pláže je soukromý hrad

Sesimbra – pláž vhodná pro milovníky plavání a dobrého jídla

Morena – Costa da Caparica, písčitá pláž, nezaplněná, se spoustou barů na pobřeží

Ericeira – pláž přibližně hodinu jízdy autem od Lisabonu, kromě krásné pláže je zde k vidění také malebná vesnička

Portinho da Arrabida (Lisbon)

Portinho da Arrabida (Lisbon)

 

Pláže v oblasti mezi Lisabonem a Portem

Nazaré

Nazaré

 I mezi městy Lisabon a Porto jsou opravdu krásné pláže. Doporučit lze například pláž Praia Azul, která leží pouhých 35 minut jízdy autem po dálnici (není zpoplatněna) na sever od Lisabonu. Pláž navazuje na známou a surfaři velmi oblíbenou pláž Peniche, kde se konalo i mistrovství světa v surfování. Poblíž města Figueira da Foz stojí za návštěvu pláže Buarcos, Murtinheira (opuštěná pláž s bílým pískem), Quiaios (extrémně populární pláž pro surfaře, není chráněná před větrem vanoucímu od Atlantského oceánu), Tocha (40 minut na sever autobusem z města Figueira, vyznamenána modrou vlajkou). Dalším zajímavým místem při cestě na sever je městečko Nazaré s dlouho písečnou pláží přímo v centru města. Během letní sezóny tu však bývá mnoho turistů. Další pláže jsou u města Aveiro – Barra a Costa Nova. Pláž Costa Nova je typická barevnými, pruhovanými domky na pobřeží.

Pláže na severu Portugalska

Pláže sever Portugalska

Pláž sever Portugalska

Na severu Portugalska v regionu Vinho Verde lze nalézt mnoho krásných pláží. Klima je zda však po celý rok chladnější než ve zbytku země. Za zmínku stojí písečná pláž v blízkosti města Porto – Praia Castelo do Quiejo. Mezi městem Porto a městem Vianna do Castelo lze nalézt krásnou písečnou pláž Esposende. Pouhých 10 km od Porta se nachází pobřežní vesnička Miramar. Zdejší pláž je oblíbená především u domorodců. Nejedná se o známou turistickou destinaci, a proto tato pláž není příliš zaplněna turisty. Populárním turistickým cílem je město na sever od Porta, Vianna do Castelo. Poblíž města se nachází pláž Praia do Cabedelo. Zdejší písečné duny se táhnou směrem na jih od města. Voda je zde klidná, vhodná pro milovníky plavání. Součástí pláže je i škola windsurfingu.

935676_609502592393183_1618692252_n

Vianna do Castelo

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.