Tipy na jednodenní výlety z Lisabonu

SINTRA

Sintra

Sintra – pohled z Maurského hradu

Sintra je překrásné město poblíž Lisabonu přeplněné honosnými paláci zapsané na seznamu UNESCO. Na Sintru jezdí vlaky z nádraží Rossio v samém centru Lisabonu. Vlaky  jezdí přibližně každých 30 minut. Jízda zabere necelou hodinu vašeho času a věřte, stojí to za to. Mezi nejnavštěvovanější památky patří Maurský hrad a pohádkový palác da Pena. Na obě památky lze zakoupit kombinované vstupné což vyjde laciněji, než kupovat vstupné na každou památku zvlášť. Z nádraží vás však čeká strastiplná cesta do prudkého kopce. Odměnou je, ale překrásný výhled z hradeb maurského hradu. Z hradeb je také překrásný výhled na nedaleký palác da Pena. Palácio da Pena je často srovnáván s pohádkovým hradem Neuschwanstein v Německu. Při stavbě paláce bylo použito mnoho rozmanitých prvků z různých stavebních stylů. I interiér paláce je kombinací mnoha stylů. Palác obklopuje rozlehlý park, kde na skále stojí socha krále Ferdinanda, která sleduje dění ve svém paláci. V centru městečka je situován Národní palác. Dominantou paláce jsou dva obří kužely vedoucí z palácové kuchyně.  Za návštěvu pak stojí také zámeček Regaleira v blízkosti centra. K zámečku patří překrásný park, s krásnými jezírky a tajemnými jeskyněmi.

Sintra - Palácio da Pena

Sintra – Palácio da Pena

Sintra - Maurský hrad

Sintra – Maurský hrad

CABO DA ROCA

Cabo da Roca - nejzápadnější cíp kontinentální Evropy

Cabo da Roca – nejzápadnější cíp kontinentální Evropy

Je nejzápadnějším cípem kontinentální  Evropy. Na útesech stojí krásný maják. Procházkou se dostanete na místní velmi strmé útesy. Určitě stojí za návštěvu, protože ne každý může říct, že navštívil nejzápadnější bod Evropy. V minulosti byl za tento bod považován mys Sagres na jihu Portugalska. Přesnější měření však tuto skutečnost vyvrátilo.

 

 

 

CASCAIS, PRAIA GUINCHO

praia do Guincho

Praia do Guincho

Do městečka Cascais se dostanete velmi snadno z lisabonského nádraží Cais do Sodre. Cascais je malebné městečko, dříve velmi oblíbené u lisabonské šlechty. Dnes sem lidí zavítají díky městským plážím, pěším zónám plných moderních obchůdků, restaurací a barů. Po přibližně dvacetiminutové chůzi po pobřeží se dostanete na místní atrakci Boca do Inferno, v překladu ďáblova ústa. Jedná se o přírodní úkaz – otvor ve skále. Divoké vlny zde často naráží do vysokých útesů. Z vyhlídky je krásný pohled na skalnaté pobřeží. Pokud máte čas, pak se vyplatí si na nádraží Cascais nebo v centru u pevnosti zapůjčit zdarma kolo a projet se po pobřeží na pláž Guincho. Cestou minete zmíněné Boca do Inferno a budete pokračovat po zdejší cyklostezce dál po pobřeží. Pláž je lemována písečnými dunami a je rájem všech surfařů. Voda je zde krásně čistá, často je však zdejší počasí velmi větrné. I z toho důvodu se zde pořádá Mistrovství světa v surfování. Pro zapůjčení kola je však důležité si přivstat. Kol není mnoho a můžete se tak stát, že budou všechna vypůjčená. Nezapomeňte si občanský průkaz nebo pas potřebný pro zapůjčení kola. (Obsluha si pouze opíše údaje.) Pokud nemáte dostatek času, pak doporučujeme alespoň procházku po pobřeží z města Cascais do městečka Estoril, kde se dá nasednout na vlak směr Lisabon. Pobřeží lemují restaurace a dominantu pláže Estoril tvoří soukromý hrad.

SETÚBAL, TROIA

Setúbal je rybářské město ležící jižně od Lisabonu. Nachází se zde třetí největší přístav v zemi. Mimo tento přístav se však nachází historické centrum města. Hlavní památkou ve městě je kostel Ježíše, postavený v goticko-manuelinském slohu. Krásný je také kostel z 13. století Santa Maria da Graca. Krásný výhled na celé město je z pousady umístěné na pevnosti z 16. století. Za vidění stojí i místní aukce ryb. Naproti městu leží pás pláží – Troia. Na Troiu se dostanete z přístavu trajektem. Odměnou jsou pak krásné pláže s bílým pískem. Místní pláže nebývají přeplněné ani v sezóně. Na jaře se zde také pořádá Mezinárodní filmový festival. Turistické agentury ve městě Setúbal nabízí zajímavé výlety za delfíny do přilehlé přírodní rezervace. V blízkosti měst Setúbal a Palmela se nachází rozsáhlé vinice. Tato oblast je typická pro dezertní vína Moscatel. Předním výrobcem těchto vín je firma José Mária da Fonseca. Muzeum firmy se nachází ve městě Azeitao. Prohlídky s průvodcem jsou v angličtině, francouzštině a španělštině. Otevřeno je každý den od 10-12h a 14:30-17:30. Rezervace jsou možné prostřednictví emailu: enoturismo@jmfonseca.pt. Do České republiky dováží tato vína moscatel José Mára da Fonseca společnost CERFIS WINES.

Setúbal

Setúbal vyfocený z místní pousady

Setúbal Troia

Setúbal Praia Troia

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.