Nový styl vín Vinho Verde

Anselmo 2

Anselmo Mendes

Vinho Verde je největší vinařský region rozkládající se na severu Portugalska. V regionu se rozprostírá vinná réva na 35 000 ha půdy. A je zde kolem 38 000 pěstitelů vinné révy. Region je typický větším množstvím srážek a vysokou vlhkostí. Časté jsou i mlhy v údolí řek. Nejideálnější podmínky pro pěstování vinné révy jsou mezi městy Melgaço a Monçao. Zdejší vinice jsou chráněné pohořím před vlivy Atlantského oceánu a jedná se tak o relativně suchou a teplou oblast. Oblast získala certifikaci chráněného původu v  roce 1984 (DOP =  Protected Designation of Origin) od té doby na kvalitu dohlíží vinařský institut pro vína Vinho Verde.

V současnosti se zde produkuje nejznámější portugalské bílé víno tzv. Vinho Verde alias zelené víno. Název vína pravděpodobně vznikl na základě charakteristiky region – stále zelená oblast na severu, kde hrozny nedozrávají do takové zralost jako ve zbytku Portugalska.

O jaký typ vína se tedy jedná? Po mnoho let se jednalo o kyselá vína z méně zralých hroznů s nízkým obsahem alkoholu (9-10%). Dříve totiž byly místní vinice méně obhospodařované. Vinná réva měla velké listy, pod kterými dobře nedozrávali hrozny. K horšímu zrání hroznů přispívalo i zdejší podnebí. Výrazná kyselina ve vínech se maskovala přidaným cukrem a zbytkovým CO2.  Dnes je situace v regionu velmi odlišná. V současnosti se vinice mnohem lépe obhospodařují. Vinná réva je naváděna na podpěry, které zajistí kvalitní zrání hroznů. V regionu se dnes vyrábí úžasná harmonická vína s alkoholem kolem 13%. Za mistra vín Vinho Verde je dnes označován vinař Anselmo Mendes. Jeho mnohaleté zkušenosti a experimentování při výrobě vín ho učinilo jedním z nejuznávanějších vinařů regionu. Mezi nejprestižnější odrůdu v regionu patří odrůda Alvarinho (bohatá na kyselinky). Mezi další dvě klíčové odrůdy patří Loureiro (velmi aromatická odrůda) a Trajadura (výrazné citrusové tóny). V dnešní době je seriózní Vinho Verde suché a vyznačuje se příjemnou mineralitou. Jedná se o svěží vína s obsahem alkoholu kolem 12-13%.

CE2Z9067

Muros Antigos Escolha 2013

vinařství: Anselmo Mendes

odrůdy: Alvarinho, Loureiro, Avesso

obsah alkoholu: 12%

Velmi aromatické a elegantní víno s jemným aroma mandarinek a limetek. V chuti lze nalézt květinové tóny. Výrazné aromatické tóny citrusů zůstávají dlouhou dobu v ústech. Víno se vyznačuje svěžestí, jemností a příjemnou lehkostí. Ideálně se doplňuje se sardinkami připravenými na grilu, s mořskými plody, s mušlemi s olivovým olejem a petrželkou. Skvěle se hodí i k francouzskému sýru Saint Maure.

mendes_alvarinhocontacto2013

Contacto Alvarinho 2013

vinařství: Anselmo Mendes

odrůdy: Alvarinho

obsah alkoholu: 13%

Anselmo je vinařskou hvězdou regionu Vinho Verde. Proslul hlavně svými vinařskými experimenty. Anselmo při výrobě tohoto vína nechává mošt macerovat v kontaktu se slupkami při teplotě 12%. To vytváří výraznější strukturu vína a v bohatou chuť. Perfektně vyvážené víno s příjemně dlouhou mineralitou v závěru. Víno se senzačně doplňuje s mušlemi a dalšími mořskými plody.

Označeno v Nezařazené
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.