pokrmy na severu Portugalska

caldo verde

caldo verde

Při cestování po severu Portugalska nezapomeňte vyzkoušet místní ryby vylovené z řeky Minho nebo tradiční maso pocházející z regionu Trás-os-Montes, často servírované ve městě Porto.

Na začátku tradičního hodování na severu Portugalsku si připijte Portonicem. Místní koktejl, složený z bílého portského vína, tonicu, ledu a plátku citrónu. Hodování započněte tradiční portugalskou polévkou „Caldo Verde“ . Základ polévky tvoří brambory, zelí, kapusta a uzená klobása. Mezi další tradiční pokrmy na severu patří sušená šunka. Ta nejlepší pochází z měst Chaves a Lamego. Město Mirnadela proslulo vynikajícím česnekem a Vinhais zase vepřovými klobáskami. Na pobřeží narazíte na rybářské vesnice, jako jsou Matosinhos, Leça, Póvoa a Viana. I nejlepší recepty na sušenou tresku pochází právě z této oblasti. Často se tu podávají čerstvé sardinky, hlavně během festivalu Svatého Jana v Portu.

Rojões

Rojões

V regionu Minho se k rybám a mořským plodům popíjí tradiční vychlazené Vinho Verde, tzv. zelené víno. Toto víno je tradiční právě pro sever Portugalska. Málokdo ví, že existuje i červené Vinho Verde. To je ale převážně určeno ke spotřebě na domácím trhu a nevyváží se. Významným vinařem, produkujícím skvělá Vinho Verde, je Anselmo Mendes. Komplexní a dobře strukturovaná červená vína se od nepaměti vyrábí v údolí řeky Douro. Skvěle se doplňují s vepřovým masem. Ze severu Portugalska pochází i tradiční vepřové na kmíně zvané „rojões“. Dalšími specialitami jsou kuřecí rýže a různě upravené druhy hovězího masa známého pod názvy barrosã, maronesa, mirandesa. Chov tohoto dobytka je v certifikovaných oblastech na severu. Pokud budete projíždět městem Braga, určitě se zastavte na místní speciální pudinkový dezert „Abade de Priscos“. Ve městě Amarante je tradiční „papos de anjo“ – dezert z vaječných žloutků. Další dezerty, na které narazíte na severu, jsou „leite creme“ (crème brulée) and „arroz doce“ – rýžový pudink se skořicí. Všechny tyto pokrmy si na severu můžete vychutnat se skleničkou všudypřítomného portského vína.

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.