Co navštívit v Alenteju?

Alentejo je velká vinařská oblast v centrálním Portugalsku. Uvádí se, že je zde kolem 300 slunečních dní v roce. Převážnou část zdejšího regionu tvoří vinice, olivovníky a korkové duby. Jeden z mých obchodních partnerů říká, že to není Alentejo, ale Aleteeeejooo. Tím chce vždycky naznačit, že život zde plyne mnohem pomaleji než ve zbytku Portugalska. A co tady navštívit?

CE2Z1887_small

Alentejo (zdroj: vlastní archiv)

Évora

Évora je historickým centrem Alenteja a řadí se zcela jistě mezi nejkrásnější portugalská města. Název města pochází od Keltů. Za doby Římanů zde byla postavena sousta monumentálních staveb. Nalezete tu majestátní paláce, kaple, kláštery, kostely i impozantní gotickou katedrálu. Stopy dávných dob a různých civilizací, které se ve městě vystřídali, vytvořili kulturně rozmanité město. Široké arkády, malebná náměstí jsou tu v kontrastu s moderními obchůdky a butiky.

Odpočinout a relaxovat můžete v místních kavárnách a na jejich přilehlých terasách (esplanadas). Až na vás přijde hlad, tak vyzkoušejte některý z barů a restaurací, které se specializují na regionální gastronomii. Mimochodem kuchyně Alenteja je někdy málo vzhledná za to velmi zajímavá. Dříve to byla chudá oblast, a proto se naučili vařit chutné pokrmy z mála surovin.

Kochat se římskou architekturou můžete u chrámu Diany (Templo de Diana) v severní části města. Vyhledávanou atrakcí města je kaple tvořená lidskými kostmi (Capela dos Ossos). Lebky a další lidské kosti tvoří stěny i strop kaple. Množství impozantních a zajímavých staveb dostaly město Évora na seznam měst pod ochranou UNESCO.

evora

Évora (zdroj: vortexmag.cz)

4. Elvas

Pouhých osm kilometrů od hranic se Španělskem (přechod Badajos) se rozprostírá městečko Elvas. V minulosti byl Elvas nejvýznamnější pevností na hranici mezi Portugalskem a Španělskem. Bylo jedním z nejvíc opevněných měst v Evropě. Není proto divu, že bylo město Elvas nazýváno královnou hranic. Dnes je opevněné historické centrum města zapsané na seznamu památek UNESCO (od července 2012). Prvními osadníky byli Gótové a Keltové. Stěny opevnění jsou postaveny ve tvaru hvězdy. Římané později přejmenovali město na „Helvas“.

elvas

Elvas (zdroj: vortexmag.cz)

5. Monsaraz

Monsaraz se rozprostírá na kopci za středověkými hradbami. Ve vesnici je malá vesnická býčí aréna. Z hradeb je krásný výhled do širokého okolí. Pod hradem se totiž rozprostírá jezero Algueva. Uvnitř hradního areálu se nachází penziony, cukrárna a pár obchodů se suvenýry. Mimo sezónu se tu dá najít cenově přijatelné ubytování v malebných rodinných penzionech. Při dobré viditelnosti je v dáli vidět město Évora. Vyzkoušejte určitě vína ze zdejšího regionu.

monsaraz

Monsaraz (zdroj: vortexmag.cz)

  1. Arraiolos

Ve městečku Arraiolos nalezneme spoustu zajímavých míst. První historickou zastávku si udělejte na zdejším hradě. Uvnitř historického centra si můžete prohlédnout tři kostely (Matriz, Misericórdia de Arrailos, Matriz de Vimieiro). Navštívit můžete i několik paláců. Kromě historických památek je město Arraiolos vyhlášené díky své gastronomii. Například „Pastéis de Toucinho“ je typický dezert pro tento region. Typické jsou i pokrmy z vepřového, jehněčího a telecího masa. Samozřejmostí je i nabídka typických jídel z Alenteja jako je zdejší polévka (Sopa Alentejana), migas (směs zdejšího chleba, česneku, bylinek) často v kombinaci s kousky masa.

arrailos

Arraiolos (zdroj: vortexmag.cz)

  1. Marvão

Marvão se nachází v blízkosti španělských hranic mezi městy Castelo de Vide a Portalegre. Jsou tu nádherné klikaté uličky lemované bílými domky. Máte zde pocit, že čas plyne, tak nějak pomaleji než jinde. Oblíbené bylo městečko hlavně u Římanů. Jednalo se o strategickou pozici na hranicích a na vyvýšeném bodě v pohoří Serra de São Mamede. Návštěvou si uděláte obrázek o zdejší historii, o architektuře regionu Alentejo, o období gotiky a manuelinském stylu arichitektury. Navíc je to jedno z nejlepších míst pro objevování krás přírodního parku Serra de São Mamede. Krásný výhled do okolí nabízí věž Torré de Menagem nebo pousada Santa Maria.

marvao

Marvao (zdroj: vortexmag.cz)

  1. Porto Covo a ostrov Pessegueiro

Porto Covo, v minulosti zdroj inspirace básníků a učitelů. Je tu jedna ze dvou civilních farností v regionu Sines. Protější ostrov Pessegueiro se v minulosti měl být součástí grandiózního projektu námořního přístavu za období vlády Filipa II. Španělského. Ostrov se měl stát centrem obchodu a zámořských plaveb. Zároveň měl také chránit pobřeží před piráty. Na ostrově byly vybudovány dvě pevnosti, které ho měly chránit. Dnes z pevností na ostrově zbyly jen ruiny. Ostrovní pláž je oblíbená u surfařů. Samotné městečko Porto Covo tvoří malebné náměstí Praça Marquệs de Pombal obklopené typickými bílými domy.

ostrov

ostrov Pessegueiro (zdroj: vortexmag.cz)

  1. Castelo de Vide

Castelo de Vide se rozprostírá v malebné části severního Alenteja. Romantická vesnička je proslulá svými zahradami, bujnou vegetací, mírným klimatem ovlivněným pohořím Serra de São Mamede. Je přezdívaná jako „Sintra Alenteja“ (Sintra město poblíž Lisabonu plné impozantních paláců). Ve městě je patrný vliv židovských obyvatel v době středověku. Najdete tu židovskou čtvrť. Nalézá se tu i nejstarší portugalská synagoga. Na malebném náměstí v židovské čtvrti se nachází renesanční fontána.

castelo de vide

Castelo de Vide (zdroj: vortexmag.cz)

  1. Mértola

Město Mértola je situováno na břehu řeky. V minulosti bylo významným obchodním přístavem. Ve městě je patrný vliv islámské kultury. Každé dva roky se tu koná Islámský festival doprovázený hudbou a trhy. V místním muzeu se nachází největší sbírka islámského umění v zemi.

mertólo

Mertólo (zdroj: vortexmag.cz)

  1. Terena

Terena je typická malebná vesnička v Alenteju. Vesnička je stranou od turistického ruchu. Uchvátí vás dlážděné uličky a bílé domky ozdobené květinami.

terena

Terena (zdroj: vortexmag.cz)

  1. Cromeleque dos Almendres

V regionu Évora se nachází i uskupení devadesáti pěti prehistorických kromlechů. Megalitická stavba se řadí k nejvýznamnějším stavbám tohoto typu na iberském poloostrově.

kromlechy

Megalitické stavby (zdroj: vortexmag.cz)

 

Označeno v cestování
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.