Bairrada

bairrada1

vinice v regionu Bairrada

Region Bairrada se rozprostírá mezi hornatým regionem Dão a Atlantským oceánem. V regionu panuje mírné středomořské klima s dostatečným množstvím srážek v proběhu celého roku. Ačkoliv je oblast Bairrada hornatá, převážná část vinic se nachází v rovinatém terénu. Vinice jsou často rozděleny na množství menších parcel. Mezi dva typy půdy, které zde můžeme nalézt patří: jílovito-vápencová půda a písčitá půda. Typ půdy má velký vliv na charakteristiky vína. Bairrada je významný region pro výrobu šumivých vín. Základem pro jejich výrobu jsou hrozny s vyšším obsahem kyselin. Těmito hrozny je chladnější oblast Bairrada typická. Místní šumivá vína jsou vyráběna z hroznů odrůdy Maria Gomes, známé také jako Fernão Pires. Tato odrůda bývá mísena s odrůdami Arinto, Bical, Cercial a nebo Chardonnay. Portugalci zde produkují i šumivá vína typu „blancs de noirs“ tedy šumivé bílé víno vyráběné z modrých hroznů. Pro výrobu tohoto typu vína se zde pěstují odrůdu Baga.

Baga je pro tuto oblast odrůda tradiční. Pro vína vyráběná z této odrůdy je charakteristický vysoký obsah tříslovin. Při správném dozrání hroznů dává odrůda Baga často plná, ovocná, sytě červená vína, která zráním získají eleganci a komplexnost.

bairrada2

rovinaté vinice v regionu Bairrada

Od roku 2003 je v oblasti DOC Bairrada povoleno pěstování i dalších odrůd. Kromě národních odrůd jako jsou Touriga Nacional a Alfrocheiro, je zde povoleno pěstovat také Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Syrah a Merlot. Převažujícími bílými odrůdami jsou zde Maria Gomes, Bical, Cercial a Rabo de Ovelha.

baga

odrůda Baga (převzato z winesofportugal.info)

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.