Azorské ostrovy

Azory Rafal

Azory – Sao Miguel

Azorské ostrovy se skládají z 9 ostrovů. Souostroví leží v Atlantském oceánu přibližně 1500 Km od Lisabonu a 3900 Km od New Jersey. Nejvyšší horou souostroví je hora Ponta do Pico (2351 m.n.m.) a je zároveň nejvyšší horou celého Portugalska. Klima na Azorech je mírné. Typická je vyšší vlhkost vzduchu a velmi proměnlivé počasí. Zdejší klimatické podmínky prospívají lišejníkům, kapradinám a mechům. Ráz krajiny dotváří stále zelené pastviny, sopky, jezera sopečného původu, vodopády, pláže tvořené sopečnou horninou. K vidění je zde i mnoho termálních pramenů.

Vinice jsou na Azorských ostrovech situovány v kamenité a méně úrodné sopečné půdě. Vinná réva je naváděna na dráty, ale stále jsou zde používány i starší způsoby pěstování hroznů na malých kameny ohraničených políčkách o velikosti 3 až 4 metry čtvereční. Účelem těchto kamenných zdí je ochrana vinic před větrem. Sopečná hornina také přes den akumuluje teplo, které během chladnějších nocí uvolňuje do okolí. Většina odrůd vysazených na Azorských ostrovech je amerického původu. Zdejší vína jsou charakteristická pro své intenzivní aroma. Vína jsou oblíbená jak u domorodců, tak u emigrantů, kteří odešli do Kanady a Ameriky. Na ostrovech zatím není žádná deklarovaná oblast pro pěstování vinné révy. Jsou tu ale tři oblasti čekající na přidělení označení DOP. Jsou to podoblasti Pico, Biscoitos a Graciosa. V regionech Pico a Biscoitos se vyrábí především dolihovaná vína.

Nejčastější odrůdy používané pro výrobu zdejších vín jsou Verdelho, Arinto a Terrantez. Odrůda Verdelho pochází z Kypru a Sicílie. Zdejší chladnější klima je vhodnější pro výrobu bílých vín.

nahledy_blog-vinohrad-Azory

extrémně kamenité vinice na Azorech

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.