Porto

P1030350

most Ponte de Luís

Památky i celé centrum města Porto spolu se sousedící Vila Nova de Gaia (obrovské sklady portského vína) lze bez problémů projít pěšky. Potřebujete-li se po Portu dostat dál, bude vám k dispozici pět linek metra. Metro vás také pohodlně dopraví z letiště do centra města. Před vstupem do metra si musíte zakoupit a nabít kartu zvanou „Andante“, která stojí cca 0,50€. Metro mimo jiné přejíždí přes pro Porto typický most Ponte de Luís I..

Město Porto v minulosti proslavil export portských vín do celého světa. Sklepy známých firem s portským vínem se nachází na levém břehu řeky Douro v sousedním městě Vila Nova de Gaia, kde na vás dodnes dýchá historie výroby portských vín. Návštěva Porta by tak bez navštívení Vila Nova de Gaia nikdy nebyla kompletní. Své sklepy zde mají a turistům zpřístupňují světoznámé firmy, jako jsou například SandemanTaylorsDows nebo Calém. Zajímavou atrakcí jsou plavby na menších lodích po řece Douro, které jsou většinou spojeny s degustací portského vína. Pro srovnání je určitě zajímavé ochutnat i méně známé značky portských vín jako jsou například vína z rodinného vinařství Quinta do Infantado, kde rodinná tradice sahá do roku 1816.

IMG_2701

Torré dos Clerigos

Dominantou města Porto je most vedoucí z centra města přes řeku do Vila Nova de Gaia – Ponte de D. Luís I.. Most byl dostavěn v roce 1886. Z mostu je překrásný výhled na město Vila Niva de Gaia, řeku Douro, i na samotné Porto a čtvrť Ribeira. Most byl navržen žákem Gustava Eiffela, jehož rukopis je na architektuře mostu patrný. Na pravém břehu řeky Douro se nachází historická čtvrť Ribeira, figurující na seznamu památek UNESCO. K posezení vás lákají místní restaurace a hospůdky. Nakoupit si tu můžete také zajímavé suvenýry, včetně všudypřítomného portského vína. Tím, že se jedná o turisty nejnavštěvovanější oblast, bývají ceny často vyšší než v jiných částech města. Po strmých schodech v blízkosti mostu se dostanete ke gotickému kostelu Igreja Sao Francisco. Odtud je opět krásný výhled na téměř celé město. Navštívit můžete i přilehlé muzeum. Pokud se vydáte od kostela směrem do centra města, dostanete se na hlavní nákupní ulici, kde naleznete spoustu obchodů s oblečením a suvenýry. Impozantní je i kostel po levé straně ozdobený tradičními kachlíky Azulejos.

Krásný výhled je i z věže Torré dos Clerigos v centru města. Nedaleko této věže můžete navštívit místní obchod s knihami, proslavený bohatě zdobeným dřevěným schodištěm uvnitř obchodu.  Pokud se vydáte od věže Torré dos Clerigos směrem dolů, dostanete se do samého srdce města Porto na ulici Avenida dos Aliados. Dominantu tohoto náměstí tvoří impozantní budova radnice. Ve spodní části ulice se nachází náměstí Praça da Liberdade, kterému vévodí jezdecká socha krále Pedra IV..

IMG_2769

lodě Barcos Rabelos

Nejkrásnější fotografie města Porto pořídíte z levého břehu řeky Douro z části Cais de Gaia. Krásný pohled je zde na čtvrť Ribeira i na most Luís I.. U břehu kotví lodě Barcos Rabelos, které v minulosti přepravovaly sudy s portským vínem z údolí řeky Douro do města Vila Nova de Gaia. Zde pak muselo portské víno zrát, jelikož to bylo dáno zákonem, že nemůže zrát nikde jinde. V roce 1986 bylo toto nařízení zrušeno. Dnes jsou zákonem stanovené pouze oblasti, kde je možné pěstovat hrozny pro portská vína. Stejně tak lodní doprava se  v současnosti již nevyužívá. Sudy s portským i tichým vínem jsou z údolí řeky Douro do Vila Nova de Gaia nejčastěji přepravovány kamionovou dopravou nebo je víno exportováno přímo z jednotlivých vinařství. V Cais de Gaia můžete ochutnat portská vína téměř všech velkých známých společností. Poměrně schované je sídlo známé firmy Taylors. Nachází se v kopečku ve čtvrti Gaia mimo turistický ruch.

Milovníci moderní architektury by neměli opomenout návštěvu budovy Casa da Música. Jedná se o hlavní koncertní halu v Portu. Netradiční architektura určitě zaujme téměř každého návštěvníka.

P1180393

čtvrť Ribeira je pdo ochranou UNESCO

P1060442

čtvrť Vila Nova de Gaia

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.