Madeira

madera-mapa2

mapa Madeiry

Portugalské souostroví ležící v Atlantském oceánu je oblíbenou turistickou destinací v průběhu celého roku. Madeira leží 580 km západně od Maroka a vzdálenost od Lisabonu je 980 km. Hlavním městem Madeiry je Funchal. Na Madeiře žije přibližně 271 400 obyvatel. Celé souostroví je sopečného původu. Nejvyšší horou je sopka Pico de Ruivo měřící 1862 m.n.m.. Teplota vody je výrazně ovlivňována Golfským proudem, proto teplota ani v zimě neklesá pod 18°C. V průběhu celého roku tak na ostrově panuje jarní počasí.

Doprava na Madeiru

Madeira_airport

letiště na Madeiře

Nejjednodušší variantou je podívat se na nabídky zájezdů cestovních kanceláří. Tyto zájezdy však často bývají celkem drahé. Levnější variantou je pořídit si letenku z Prahy do Lisabonu (například se společností TapPortugal – přímý let, nebo Lufthansa – často s přestupem ve Frankfurtu). V Lisabonu pak můžete strávit například 3 dny prohlídkou města a poté se vydat na Madeiru. Nejlevněji vychází letenka od společnosti EasyJet. Odlet je často z druhé terminálu, na který vás převeze autobus stojící před letištěm na odletech. Z Lisabonu na Madeiru létá i společnost TapPortugal, je však o něco dražší. Přistání na Madeiře bývá díky místnímu větru a umístění letiště na pobřeží často adrenalinové. Občas se stává, že vítr je tak silný, že pilot na letišti nemůe vůbec přistát a letadlo se vrátí zpět do Lisabonu.Z letiště můžete využít místní taxi službu nebo autobus. Ubytování na Madeiře snadno naleznete například na www.booking.com.

 

999734_613872835319355_689686376_nPočasí na Madeiře

Počasí je v průběhu celého roku velmi příjemné. V průběhu letních měsíců vystoupají teploty ke 33°C. Průměrná teplota od června do října je 24°C a minimální teplota během těchto měsíců neklesá pod 17°C. V zimních měsících se minimální teplota pohybuje kolem 4°C. Hlavní město Funchal je chráněno před větrem vysokými horami, je zde tak příjemné klima. Ve Funchalu, však moc možností k návštěvě pláže není. Je zde jedna menší kamenitá městská pláž nedaleko centra. Madeira je spíš oblíbeným místem pro turistiku. Místní pohoří nabízí nespočet turistických tras. Do hor je lepší vydat se brzo ráno, to jsou nejkrásnější výhledy. Odpoledne často sestupují mraky a hory se ponoří do mlhy.

 

Hlavní město – FUNCHAL

Příjemná atmosféra města Funchal vás jistě zcela okouzlí. Do Funchalu se dostanete z letiště buď autobusem, což je levnější varianta nebo taxíkem. V centru města se pak již můžete pohybovat pěšky, jelikož není tolik rozlehlé. Pokud se rozhodnete cestovat mimo město, pak je výhodné si koupit tzv. giro card za 2,20€. Na kartě budete mít nahrané 2 jízdy. Pokud si budete chtít jízdu přikoupit, pak vás bude stát 1,50€. Bez karty u řidiče je jednotlivá jízda za 1,80€. Informace o jízdních řádech naleznete na www.horariosdofunchal.pt.

Funchal - lanovka vedoucí na horu Monte

Funchal – lanovka vedoucí na horu Monte

Funchal je nejlepším výchozím místem pro poznávání krás ostrova. Ve Funchalu naleznete plno krásných hotelů, restaurací i obchodů. Místní autobusová doprava vás dopraví na zajímavá místa po celém ostrově. V centru města se můžete projít po krásné pobřežní promenádě. Promenádu na jedné straně zakončuje přístav a na druhé straně pevnost Sao Tiago. Centru města dominuje katedrála Sé, postavená v gotickém stylu. Zdi jsou postaveny z kamenů z útesu Cabo de Girão, který se nachází nedaleko města Funchal. Je druhým nejvyšším útesem v Evropě.

Za návštěvu určitě stojí místní botanická zahrada umístěná v kopci nad městem. Jedná se o jednu z nejvyhledávanější atrakcí na ostrově. K vidění je více jak 2000 rostlin. Zajímavé jsou i městské zahrady. Největší atrakcí je pak tzv. togoban.

turistická atrakce - sjezd na nasích z hory Monte zpět do Funchalu

turistická atrakce – sjezd na saních z hory Monte zpět do Funchalu

 

Funchal zahrady

Funchal zahrady

Autobusem se dostanete na horu Monte, které dominuje místní kostel. Odkud je krásný výhled na celé město. Pod kostelem vás už budou vyhlížet místní s připravenými koši, na kterých vás dopraví po silnici zpět do Funchalu. Zážitkem s pěkným výhledem je i lanovka vedoucí na horu Monte. Autobusem se nahoru dostanete levněji, avšak přijdete o výhled na město z lanovky. Zajímavá je i návštěva místní tržnice v centru Funchalu. Nakoupit si tu můžete ryby, ovoce i zeleninu.

Pěkná vyhlídka je také u pevnosti ve městě Funchal. Na kterou se musíte vydat z centra města do kopce. Odměnou je pak krásný výhled na celé město. Pokud se částečně vzdálíte centru města, narazíte na poklidný park Santa Catarina, kterému dominuje rybníček s fontánou. Je to příjemné místo k relaxaci v těsné blízkosti centra města.

LEVADAS

madeira-levadas-velka

zavlažovací kanály Levadas

Typickým znakem Madeiry je síť zavlažovacích kanálů zvaných Levadas. Tento systém přiváděl v minulosti vodu z deštivějších regionů na severu do sušších regionů na jihu. Kanály přivádí vodu na ovocné plantáže, zavlažují například také vinnou révu. Systém byl vybudován již v 16. Století. Na ostrově je 2500 km těchto zavlažovacích kanálů. Dnes vedou podél těchto kanálů turistické stezky, které jsou turisty velmi oblíbené.

Mezi nejkrásnější vycházky podél kanálů Levadas patří:

1)      Serra D’Água Valley – jedná se o půl denní výlet, délka cca 5 km, pohoří Serra D´Água je jedním z nejkrásnějších míst na zemi, je odsud krásný výhled na celé jižní pobřeží ostrova.

Pico-Ruivo

Pico de Ruivo

2)      Pico do Areeiro / Pico Ruivo / Achada do Teixeira – náročnější celodenním výlet, cca 13 km, zde vás čekají dech beroucí výhledy, a uděláte si tak kompletní přehled o krásách tohoto ostrova, v jarních měsících je pak okolí plné rozkvetlých květin rozmanitých barev, při cestě na Pico de Ruivo – nejvyšší bod ostrova narazíme na nejstarší vřesoviště na ostrově, výhled z hory Pico de Ruivo je opravdu okouzlující, pravdou je, že při krásném počasí dohlédnete téměř kamkoliv.

3)      Ribeiro Frio / Portela – celodenní výlet podél jedné z nejkrásnějších levadas na Madeiře, délka cca 10 km, v Ribeiro Frio můžete na začátku túry obdivovat nádrže s pstruhy, poblíž Lamaceiros se můžete kochat výhledem na Porto da Cruz a Eagle´s rock.

Další zajímavé výlety podél kanálů Levadas naleznete na stránce http://www.madeira-levada-walks.com/walks.html.

 

Další zajímavá místa na ostrově

Monte
149099_1502399955241_7668663_n

kostel ve vesničce Monte

Malá vesnička nad městem Funchal, ve vzdálenosti 6 km od centra hlavního města. Je odsud krásný výhled na Funchal. Do vesničky Monte vede lanová dráha přímo z centra. Jezdí sem i městská autobusová doprava. Místní atrakcí jsou pletené koše (toboggan ride), které čekají spolu s obsluhou na turisty přímo před kostelem ve vesničce Monte. Tyto vozítka vás svezou po místní silničce zpět do hlavního města.

Câmara de Lobos

Jedná se o tradiční rybářskou vesničku vzdálenou pouhých 5 kilometrů od hlavního města ostrova. Vesničce dali název její objevitelé podle tvaru místní zátoky a velkému množství lachtanů („lobos“), kteří v tu v té době žili. Ve vesnici má svůj původ také tradiční madeirský nápoj „Poncha“. Jedná se o směs citronové šťávy, medu a likéru. Poblíž se nachází také druhý největší útes na světě Cabo Girão, odkud je opravdu překrásný výhled, který si v žádném případě nesmíte nechat ujít.

149223_1502386914915_807100_n

Cabo de Girao

154150_1502386674909_6587423_n

Cabo de Girao

 

 

 

 

 

 

 

Ponta do Sol

Region se pyšní nejvíce slunečnými dny na ostrově. Díky tomu také získal tento název „bod slunce“. V regionu jsou tři farnosti Ponta do Sol, Canhas a Madalena do Mar. Ideální jsou tu také podmínky pro koupání a opalování. Jsou zde malé vlny a teplá voda.

Calheta

Okouzlující malá vesnice se pyšní místní písečnou pláží vhodnou například pro rodiny s dětmi.

Jardim do Mar

Název v překladu znamená „Zahrada moře“. Městečko se pyšní starými úzkými uličkami, krásnou zelení a velmi příkrými svahy. Jardim do Mar je místem setkání mezinárodní surfařské komunity.

Paúl do Mar

Je nejvýznamnějším rybářským centrem na ostrově. K vidění jsou rozmanité druhy ryb. V minulosti byla vesnička přístupná pouze na lodi. Dnes do vesnice vede úzká cesta.

Porto Moniz

Porto Moniz

Porto Moniz

Porto Moniz je nejvíce severo – západně položené místo na ostrově. Hlavní dominantou městečka jsou přírodní koupaliště. Útesy tvoří malá přírodní jezírka přímo v centru městečka. Místní promenáda, pak nabízí mnoho příležitostí k občerstvení v místních barech a restauracích. Porto Moniz je také vinařským a rybářským regionem. V místních restauracích si můžete pochutnat na tradičních pokrmech z mořských plodů i na místních specialitách. Pokud se z městečka vydáte do pohoří Paúl da Serra, naskytne se vám nejprve překrásný výhled na Porto Moniz z odpočívadla nad městem. A poté se dostanete na náhorní plošinu ve výšce 1600 m.n.m. odkud se vám naskytne opět krásný výhled na scenérie ostrova.

São Vicente

Na malou vesničku na pobřeží narazíte při sjezdu z hor na opačné straně od Funchalu. Vesnička se rozprostírá mezi skalisky. Při sjíždění do vesnice se vám naskytnou krásné výhledy. Z místa Ponta Delgada je překrásný výhled na pobřeží. Zajímavým zpestřením bude jistě i návštěva místních jeskyní. Jeskyně jsou sopečného původu. Prohlídka trvá 30 minut. Návštěvníci mohou shlédnout i video o sopečných erupcích.

Encumeada

Do průsmyku Encumeada v nadmořské výšce 1 004 m.n.m. vede nová silnice z místa Ribeira Brava na jižní straně ostrova. V cíli se vám pak naskytne překrásný výhled na jižní i severní pobřeží ostrova. V průsmyku můžete absolvovat i pěší túru podél levadas.

Curral das Freiras (Údolí jeptišek)

Přímo z hlavního města do hor vás odveze místní autobus, který vás doveze až na překrásnou vyhlídku poblíž vesničky Curral das Freiras. Místní specialitou jsou kaštany, které jsou vynikající a místní je používají ke každodennímu vaření. Každoročně se zde také koná kaštanový festival. Tento festival vznikl, když místní farnost měla přebytek kaštanů. Dnes je na festivalu k vidění mnoho druhů jídel, hudba, tance a samozřejmě také víno.

Pico do Areiro

pico-ruivo nevyšší hora Madeiry

Pico de Ruivo

Pico do Arieiro je třetím nejvyšším vrcholem ostrova (1818 m.n.m.). Na vrchol se můžete dostat autem. Při pěkném počasí je zde opravdu překrásný výhled, dohlédnete odsud i na sousední ostrov Porto Santo. Po vybudované stezce se lze odsud dostat na nejvyšší horu ostrova Pico de Ruivo. Cesta zabere 2 až 3 hodiny. Všechny hlavní hory ostrova jsou dostupné právě z Pico do Arieiro.

Pico de Ruivo

Na Pico de Ruivo se dá dostat buď z Pico do Arieiro nebo z vesničky Santana. S 1861 metry je největší horou ostrova. Během zimního období na vršku často leží sníh. V zimním období může být výlet na horu značně nebezpečný, hlavně díky častým změnám počasí. Každý kdo podnikne tento výstup, je odměněn překrásným výhledem.

Ribeiro Frio

Nedaleko Santo da Serra na severní straně ostrova se nachází hlavní výchozí bod pro pěší túru podél levadas. Ribeiro Frio se také pyšní chovem pstruhů. Jsou zde k vidění líhně. A na pstruzích si můžete pochutnat i v místní restauraci.

Santana

80801893

Santana – tradiční madeirské stavení

Santana je malá vesnička, která leží na severu ostrova. Vesnička je charakteristická barevnými chaloupkami s doškovými střechami. V chaloupkách si můžete vyzkoušet zdejší tradiční likér Poncho. Každoročně se zde v červenci pořádá velký festival hudby a tance. Vesnicí pak proudí davy místních obyvatel i turistů. Událost je známá pod názvem ’24 horas a bailar’ – 24 hodin tance. Festivalu se účastní místní folklórní skupiny. Ve vesnici byl v roce 2004 otevřen tematický park, kde si přijdou na své jak mladí tak staří. Naleznete zde historii, tradice a kulturní zvyklosti obyvatel Madeiry.

Porto da Cruz

Ve vesničce naleznete malou promenádu a pláž s černými oblázky. Vesnice působí dojmem, že zde čas plyne pomaleji než kdekoliv jinde. Zajímavostí je také zdejší továrna na výrobu cukru. Historie továrny sahá do roku 1927. Cukrovar se pyšní 26m vysokým komínem, ze kterého při výrobě stoupá pára. Porto da Cruz proslavila také výroba vína známého pod názvem „vinho seco americano“ – suché červené víno, vyrobené z odrůdy americano. Každoročně se tu pořádá v září festival vína, na kterém se samozřejmě představí toto místní víno.

Camacha

Camacha je malá vesnice pár kilometrů do hor od města Funchal. Vesnice se proslavila tradičním festivalem jablek a věhlas pro vesnici získal také místní folklórní sbor, který patří k nejlepším v Portugalsku. Camacha se přezdívá vesnicí výrobců proutěných košů. Vyrábí se tu koše rozmanitých tvarů a velikostí.

Machico

Madeira Archipelago

pláž Machico

Město Machico se pyšní krásnou pláží se zlatým pískem. Toto poklidné městečko nabízí i možnost ubytování v místních pensionech a zdejší restaurace lákají svými specialitami. Machico je výhodným výchozím bodem pro mnoho výletů podél levadas.

São Lourenço

Ponta de São Lourenço je jedním z posledních člověkem nedotčených míst v Evropě. Nachází se ve východní části ostrova. Je zde k vidění překrásná kombinace skal, moře a přírody. Je tu krásný výhled na východní a severní část ostrova. Při pěkném počasí je vidět až na ostrov Porto Santo.

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.