Nejzajímavější památky a místa v Lisabonu

HRAD SVATÉHO JIŘÍ

Pohled na město z Elevadoru Santa Justa

Pohled na hrad sv. Jiří z vyhlídky Santa Justa

Hrad Sv. Jiří tvoří dominantu města. Na hrad se z centra města dostanete procházkou křivolakými uličkami nebo můžete využít známou tramvaj číslo 28. Tato tramvaj začíná svojí trasu před basilikou Estrela a projede téměř celým historickým centrem Lisabonu. Doveze vás i na krásné vyhlídky v blízkosti hradu sv. Jiří odkud to už budete mít na hrad opravdu kousek. Nejstarší část hradu je datována až do 6. století. Hrad byl opevněn Římany a později také Maury. Během zemětřesení byl hrad poničen. I přesto je však nyní hrad velmi zachovalou památkou a stojí za návštěvu. Z hradu je krásný výhled na centrum města, náměstí Praca de Comercio, most 25. března i na sochu Ježíše na protějším břehu řeky Tejo. Krásná procházka je po hradbách hradu, ze kterých vidíte i nejstarší část Lisabonu – Alfamu. Občerstvit se můžete v kavárně uvnitř hradního areálu.

KATEDRÁLA SÉ

Katedrála Sé

Katedrála Sé

Katedrála je nejstarší budovou v Lisabonu. Byla vybudována již v roce 1150. Pokud se rozhodnete pro cestu na hrad tramvají číslo 28, katedrálu uvidíte na levé straně při počátečním stoupání. Katedrálu tvoří dvě věže, ve kterých jsou umístěny zvony. Navštívit můžete katedrálu každý den od 9 do 19h.

 

 

 

ELEVADOR SANTA JUSTA

vyhlídka uprostřed města - Elevador Santa Justa

vyhlídka uprostřed města – Elevador Santa Justa

Impozantní vyhlídková věž v samém centru města ve čtvrti Baixa Chiado. Architektem je žák Gustava Eiffela – Raoul de Mesnier du Ponsard, proto není překvapením jistá podobnost s pařížskou Eiffelovkou.

Věž je vysoká 45m a spojuje nejníže položenou část města – Chiado s nejvýše položenou čtvrtí Bairro Alto. Z věže je krásný výhled na hrad sv. Jiří a na náměstí Rossio.

 

 

 

 

NÁMĚSTÍ PRACA DE COMERCIO

náměstí Praca do Comercio

Na tomto náměstí na břehu řeky Tejo stával v minulosti královský palác, ten byl však v roce 1755 zničen zemětřesením. Náměstí je známé také pod názvem Terreiro do Paço nebo Náměstí paláců. Po zemětřesení se královská rodina odstěhovala do paláce na Belému. Vstup na náměstí tvoří vítězný oblouk. Zde je také umístěna legendární kavárna Martinho da Arcada. Historie této kavárny sahá do roku 1782, kdy byla oblíbeným místem básníků a umělců. Uprostřed náměstí stojí jezdecká socha krále Josefa I. V případě potřeby zde můžete využít služeb hlavní turistické kanceláře – Lisboa Welcome Center. Zde můžete získat veškeré informace o Lisabonu a součástí je i obchod s tradičními portugalskými suvenýry.

PARQUE DAS Nações

Oriente - expo 98

Oriente -expo 98 (Parque Das Nacoes)

Moderní architektura ve východní části Lisabonu kontrastuje s historickým centrem Lisabonu. Většina budov byla buď renovována, nebo nově vybudována pro výstavu EXPO, která se v Lisabonu konala v roce 1998. Při výstavě Lisabon hostil 130 zemí a organizací. Tématem výstavy byly „Oceány – dědictví do budoucnosti“. Výstava se konala ve stejném roce, kdy se slavilo 500. výročí od doby, kdy Vasco de Gama doplul do Indie. Zajímavou budovou je samotná stanice metra a přilehlé autobusové nádraží. Dalšími zajímavými budovami jsou věž Vasco de Gama, obchodní centrum, lanovka s krásným výhledem na řeku Tejo. Impozantní výhled je také na most Vasco de Gama.

 

MOST 25. DUBNA A MOST VASCO DE GAMA

most 25. dubna

most 25. dubna

Most 25. dubna byl dokončen v roce 1966 a původně byl pojmenován po diktátorovi Salazarovi. Přejmenován byl teprve po revoluci, která se odehrála 25. dubna 1974. Jedná se o kopii slavného mostu Golden Gate v San Franciscu. Lisabonská kopie v délce překonala originál, měří 2 278 metrů. V blízkosti mostu na lisabonském břehu se nacházejí doky, ve kterých je plno zajímavých restaurací a nočních barů.

Most Vasco de Gama je nejdelším mostem v Evropě. Délka mostu je 17 km. Most byl zprovozněn v roce 1998 a stále patří k nejdelším mostům na světě. Stavba mostu trvala pouhých 18 měsíců. Most by uveden do provozu těsně před výstavou EXPO98. Most tak posloužil návštěvníkům z jihu Portugalska a také Španělska.

BAIRRO ALTO A CHIADO

noční život ve čtvrti Bairro Alto

noční život ve čtvrti Bairro Alto

Bairro Alto je malebná čtvrť v minulosti velmi oblíbená umělci a spisovateli s bohémským způsobem života. I dnes je ve čtvrti plno malých obchůdků s uměleckými potřebami či krámky místních návrhářů oděvů. Přes den nejsou zdejší úzké uličky příliš zaplněné. Tato čtvrť proslula především svým nočním životem. Kolem 11 hodiny začnou ožívat zdejší malé bary a uličky se začnou plnit návštěvníky všech věkových skupin. V barech si často lidé zakoupí drink a posunou se zase „o dům dál“. Ve čtvrti se nachází také spousta zajímavých restaurací, kam se dá zajít na dobrou večeři či poslechnout tradiční hudební styl fado. Součástí večerního života na Bairru je i vyhlídka Miradouro de São Pedro de Alcântara. Kromě překrásného výhledu na noční Lisabon je tu také během letních víkendů vystoupení hudebníků. Dalším vstupem na Bairro je malé náměstí Praça de Camões. Uprostřed tohoto malého náměstí stojí velká socha básníka Luise de Camőes. Na jejím podstavci je pak umístěno ještě několik menších soch dalších významných portugalských básníků. Ve spodní části náměstí je známá kavárna A Brasileira, před kterou je socha básníka Fernanda Pessoa sedícího na židli. Tato socha má připomínat časy, kdy zde básník sedával a psal své básně.

náměstí Rossio

Sousední čtvrtí je čtvrť Chiado, které tvoří jakýsi protipól bohémského Bairra Alta. Je to elegantní čtvrť se spoustou moderních obchodů, divadel, tradičních kaváren. Své obchody zde mají umístěné i mnohé světoznámé návrhářské firmy. Až budete procházet čvrtí Chiado nezapomeňte se zastavit na vynikající zmrzlinu v cukrárně Santini, tento obchůdek láká milovníky zmrzliny již od roku 1949.  Na kopci je situováno náměstí Principe Real, proslulé starobylou architekturou. V této části města se také nalézá mnoho gay barů a klubů. O kousek dál bychom se dostali do čtvrtí Estrela a Lapa. Ve čtvrti Estrela je krásný park a impozantní bazilika. Lapa je známá jako čtvrť kde je umístěna valná většina ambasád, jedná se o diplomatickou čtvrť.

BELÉM

Čtvrť Belém je historickým centrem Lisabonu. V minulosti se jednalo o výchozí místo zámořských plaveb. Zde zahájil svoji výpravu do Indie slavný mořeplavec Vasco de Gama, který obeplul Mys dobré naděje. I Kryštof Kolumbus se zde zastavil při zpáteční cestě do Evropy, poté co objevil Ameriku. Z náměstí Praca de Comercio nebo z nádraží Cais do Sodré se dostanete na Belém tramvají číslo 15.

Mezi nejvýznamnější památky na Belému bezesporu patří Belémská věž (Torré de Belém), Jeronýmský klášter (Jeronimos Monastery) a Památník věnovaný zámořským objevům (The Discoveries Monument).

Torré de Belém

Torré de Belém

Torré de Belém – věž byla postavena v roce 1515 a sloužila jako pevnost střežící přístup do přístavu. Jednalo se o místo zahájení mnoho zámořských plaveb a věž tak byla posledním bodem v domovské zemi, který námořníci spatřili. Věž se stala jakýmsi památníkem zámořských plaveb a symbolem země. Belémská věž figuruje i na seznamu památek UNESCO. Věž je postavena ve stylu tzv. Manueline. Tento styl získal název po králi Manuelovi I. Na samotné věži lze najít mnoho motivů připomínajících časy zámořských plaveb. Architektem byl Francisco de Arruda, který před stavbou dlouhou dobu pobýval v Maroku, což se také výrazně projevilo na architektuře Belémské věže. Občerstvit se můžete v příjemné malé kavárně v blízkosti věže.

Vstup: 4 eura, zdarma s Lisboa Card, pondělí zavřeno, úterý – neděle 10 -15 h (říjen-duben), 10 – 17:30 (Květen – září).

klášter Jeronimos

Jeronýmský klášter – Belém

Jeronýmský klášter – je další významnou památkou, taktéž zapsanou na seznam UNESCO. Klášter nechal postavit v roce 1502 král Manuel I.. V klášteře se modlil poslední noc před vyplutím do Indie Vasco de Gama se svojí výpravou. Nyní je klášter místem odpočinku tohoto mořeplavce. I další významné osobnosti nyní odpočívají v tomto impozantním klášteře – například král Manuel I. nebo básník Luis de Camões. Klášter je vystavěn ve stylu, který se zapsal do historie pod názvem Manueline. Jedná se o vrcholné dílo evropské gotiky. Před klášterem si můžete dopřát odpočinek v místním parku. Dominantou parku je překrásná kašna. Do novodobé historie kláštera patří podpis Lisabonské smlouvy v prosinci 2007.

Vedle kláštera směrem zpět do centra Lisabonu se můžete zastavit na proslavených koláčcích Pastéis de Belém v cukrárně s tradicí od roku 1837. Na druhé straně kláštera se nachází námořní muzeum a planetárium.

Vstup: 6 euro, zdarma s Lisboa Tourist Card, v pondělí zavřeno, 10 – 17h (říjen – duben), 10 – 18 (květen – září).

monument věnovaný zámořským objevům - Belém

monument věnovaný zámořským objevům – Belém

The Discoveries Monument – památník byl postaven k 500. výročí úmrtí krále Jindřicha Mořeplavce na severním břehu řeky Tejo v roce 1960. Na památníku jsou sochy významných portugalských osobností. Zajímavostí je, že je zde vyobrazena pouze jedna žena – Filipa Lancaster, matka Jindřicha Mořeplavce. Na vrchol památníku vás vyveze výtah a vy se pak můžete kochat krásným výhledem na celou čtvrť Belém a na most 25. dubna. Krásný výhled je i na chodník pod památníkem, na kterém mozaika zobrazuje portugalské zámořské plavby po celém světě.

 

 

Belémský palác – je oficiálním sídlem prezidenta republiky od roku 1910, přesto že byl palác postaven již v roce 1559. Prezidentský palác je otevřen pro veřejnost vždy pouze v sobotu od 10 do 17h. Kromě pondělí má však otevřeno přilehlé prezidentské muzeum. To můžete navštívit od úterý do neděle od 10 do 18 h. V muzeu jsou k vidění symboly portugalské republiky, fotografie prezidentů a dary, které prezidenti obdrželi od významných osobností.

Parlament - čvrť Lapa

Parlament – čvrť Lapa

Parlament je umístěn v historickém paláci Sao Bento poblíž čtvrti Bairro Alto.

Další zajímavou stavbou na Belému je moderní budova kulturního centra. V kulturním centru se pořádají dočasné výstavy moderního umění, které jsou často velmi rozporuplné. Vstup je do centra zdarma.

 

 

 

CAMPO PEQUENO

býčí aréna - Campo Pequeno

býčí aréna – Campo Pequeno

Býčí aréna byla dostavena v roce 1892. Aréna je postavena v maurském stylu, dominantu tvoří čtyři hlavní věže. Aréna během býčí zápasů  pojme až 9 000 diváků. Zápasy se  v sezóně odehrávají výhradně ve čtvrtek. Mimo sezónu se zde konají například koncerty. V podzemí arény se můžete vydat vstříc nákupům ve zdejším menším obchodním centru.

 

 

 

PARK EDUARDO VII.

lisbon_portugal_nice_viewPark Eduardo VII. je největším parkem v centru Lisabonu. Ve spodní části parku začínají svojí vyhlídkovou jízdu tradiční červené autobusy. Pokud si dáte tu práci a vystoupáte na vrcholek parku, naskytne se vám krásný pohled na celý park, křižovatku Marques de Pombal, Avenidu de Liberdade a řeku Tejo. Pokud zatoužíte po chvíli klidu a kávě, pak se vydejte přes silnici vedoucí nad parkem, minete sochu prostorově výraznější dámy a dostanete se k umělému jezírku. Na konci cesty vás čeká poklidná kavárna, kam můžete na chvíli uniknout před turisty.

 

OCEANÁRIUM

OcenáriumLisabonské ocenárium patří k největším na světě. Budovu navrhl americký architekt Peter Chermeyeff. Ocenárium se nachází v blízkosti nákupního centra na Oriente. Nejsnazší cesta z centra je metrem do stanice Oriente. V akváriu je k vidění více než 25 000 živočichů od žraloků, barevných rybek, vodních ptáků až po legrační vydry. Nechybí zde ani známá rybka Nemo. Živočichy můžete pozorovat z různých výškových úrovní. Hlavní část oceánaria tvoří obrovské akvárium, umístěné ve středu budovy. Jednotlivé druhy ryb jsou ve velkém akváriu odděleny neviditelnými deskami. Celkový efekt pak působí tak, že všechny ryby obývají jediné akvárium. V přízemí jsou k vidění menší akvária.

Během zimního období je otevřeno od 10 – 18, v létě od 10 – 19.

ZOO LISABON – zastávka Jardim Zoológico

zooHlavní atrakcí zoologické zahrady je vystoupení s lachtany a delfíny. Vystoupení se koná každý den při minimálním počtu 20 návštěvníků vždy od 11h, 15h a 17h. Celou zoologickou zahradu můžete shlédnout shora díky lanovce vedoucí nad celou zahradou. Lanovka je v rámci vstupného do zoo a je otevřena každý den od 11:30 do 19:30.

Zoologická zahrada je otevřena od 10:00 do 20:00. Děti do tří let mají vstup zdarma, děti od 3 do 11 let platí 12,50 euro, dospělí zaplatí 17,50 euro.

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.